Systema (ros. Система) – rosyjski system walki zaprojektowany dla osiągnięcia wysokiego poziomu skuteczności. Systema jest wykorzystywana przez nieliczne oddziały Specnazu. System walki opiera się na wiedzy o tym, jak różne układy ludzkiego organizmu (nerwowy, krwionośny, limfatyczny) oraz psychika reagują na oddziaływania zewnętrznych i wewnętrznych czynników takich jak: temperatura, ciśnienie, napięcie mięśniowe, ból, stres, strach itp.
systema logo
Podstawowym elementem metodyki jest kontrola oddechu, uzyskiwana przez specyficzne ćwiczenia oddechowe, rozwijanie intuicji oraz indywidualnych predyspozycji trenującego. Poprawne wykorzystanie oddychania pozwala kierować stanami psychiki, napięciami w mięśniach i układzie nerwowym oraz wykonywać zamierzone działanie przy wykorzystaniu minimalnej siły mięśniowej.
nozyk3
Trening oraz metodyka w dużej mierze opiera się na mechanice ruchu i zrozumieniu słabości danych form ataku. Metody bazują na wytrenowaniu tzw. pamięci ruchowej, ponieważ skuteczność technik obronnych w dużej wynika z ich prostoty i zręczności człowieka.
systema
Trening zakłada stałą potrzebę trenowania uniku połączonego z gibkością i dążeniu do zadania przeciwnikowi podstępnego kontrataku. Nie występują ustalone charakterystyczne postawy obronne jak w dalekowschodnich sztukach walki. Nie jest to także typowa sportowa czy fighterska dyscyplina. To poszukiwanie odpowiedniego momentu do zadnia kontrataku w momencie uniku lub idąc za ruchem napastnika. Można wydzielić kilka głównych baz treningowych. Wiedza o anatomii ludzkiego ciała i poruszaniu się. Trening ogólnorozwojowy i zręczności. Metody odpierania ataku w walce gołymi rękami. Metody odpierania ataku przeciwnika uzbrojonego w nóż i inne przedmioty. Metody zadawania bólu przy obezwładnianiu. Sposoby zachowania w sytuacjach zagrożenia. Metody neutralizacji napastnika. System to także rozpatrywanie wielu aspektów psychologicznych i wpajanie zdroworozsądkowych rozwiązań. Istnieje podejście, które głosi, że trening można uczynić łatwiejszym. Wiedza staje się bardziej dostępna wtedy, gdy ćwiczenia stają płynnymi formami starannie doskonalonymi przez trenujących począwszy od najwolniejszego wyprowadzania ruchów do coraz szybszych, co pomaga w osiągnięciu wyników. Stawia się na zręczność zaznajomienie się z technikami i kreatywność. Opanowanie licznych form przestaje być skomplikowanym zadaniem.

Comments are closed.