Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin

W dniach 2-3 grudnia 2011r. we Wrocławiu i Kobierzycach odbyły się Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin Kadetów oraz U22, na których Zwierz Marta zdobyła brązowy medal Na dwudniowych zawodach zaprezentowało się ponad 350 zawodników i zawodniczek z 19 krajów. W reprezentacji Polski znalazła się Zwierz Marta zawodniczka OKS Start Otwock oraz dojo FDF Club, która w konkurencji kumite kadetek (- 60kg) wywalczyła III miejsce. Poziom mistrzostw był bardzo wysoki i wyrównany .Większość walk była rozstrzygana po dogrywkach ,a nawet po ważeniu zawodników. Przy tak ogromnej ilości uczestników komisja sędziowska zadecydowała o tym, że najlepsi zawodnicy nie będą rozstawieni lecz nastąpi losowanie.
Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin
Los okazał się złośliwy i już w pierwszej walce Marta spotkała się z jedną z faworytek , Litwinką GUSTAITYTE Magdaleną. Od samego początku do końca walka przebiegała w ogromnym tempie. Żadna z zawodniczek nie ustępowała drugiej. Sędziom nie pozostało nic innego jak zarządzić dogrywkę. Tempo walki jeszcze bardziej się zwiększyło. W końcówce dogrywki Marta wykazała się większą determinacją i ilością zadawanych uderzeń. Efektem było zwycięstwo przezwroclaw4 wskazanie sędziów. W kolejnej walce Marta spotkała się z dużo wyższą mistrzynią Danii ALEXA Caroline. Taktykę do tej walki jaką obrał trener Marty Łukasz Borkowski sprawdziła się w 100 procentach. Po krótkim naporze Dunki Marta przejęła inicjatywę, której efektem było okrężne kopnięcie na głowę zaliczone na wazari. Do końca starcia Marta kontrolowała przebieg walki. Sędziowie jednogłośnie orzekli zwycięstwo naszej zawodniczki.
Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin
Tym zwycięstwem Marta zapewniła sobie medalowe miejsce. W walce o finał po raz kolejny spotkała się z zawodniczką Litwy JANAVICIUTE Akvile. I tak jak w pierwszym pojedynku od samego początku rozpoczął się zacięty bój. Bardzo dobra taktyka Borkowskiego spowodowała ze Litwinka nie mająca sposobu na wygranie walki , zaczęła walczyć nieczysto faulując Martę zabronionymi uderzeniami ręką na twarz, za co została dwukrotnie ukarana ostrzeżeniami. Pomimo tego werdykt był remisowy. W dogrywce walka jeszcze bardziej stała się zacięta. Zawodniczka z Litwy po raz kolejny sfaulowała Martę za co otrzymała następne upomnienie. Kilkanaście sekund przed końcem walki Marta wykonała celne kopnięcie okrężne na głowę, które nie zostało zaliczone. Po zakończeniu dogrywki werdykt znów był remisowy. Sędziowie zarządzili ważenie, w którym przeciwniczka Marty okazała się nieco lżejsza i przeszła do finału. Tak więc Marta pomimo nie przegrania żadnej walki musiała zadowolić się brązowym medalem. Na pocieszenie półfinałowa przeciwniczka Marty zdobyła złoty medal.
Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin
Organizatorzy wywiązali się wspaniale z przygotowania mistrzostw . Oprócz okazałych pucharów i medali , zwycięzcy otrzymali drogie nagrody. Jeszcze raz gratulacje dla Marty i Łukasz Borkowskiego.