Na rozegranych w Los Angeles Otwartych Mistrzostwach USA w Karate Kyokushin zawodniczka FDF Club Michalin – UKS Bushi Marta Zwierz wywalczyła złoto wygrywając bezapelacyjnie kategorię juniorek 15-17 lat. Mistrzostwa USA są rozgrywane od lat tradycyjnie w Los Angeles. Są to zawody otwarte dla zawodników z innych krajów. Ze względu na magię USA poza czołówką karateków ze Stanów Zjednoczonych bierze w nich udział liczna grupa zawodników z innych krajów. W tym roku poza Amerykanami w zawodach wzięli udział fighterzy z Kanady, Kostaryki oraz silne ekipy krajów, gdzie kyokushin jest bardzo mocne – Kazachstanu, Polski i Rumunii.
los angeles Karate Kyokushin
Marta Zwierz (kat. open juniorek 15-17 lat) na tych zawodach była klasą dla siebie. Pierwszą walkę stoczyła ze znacznie cięższą i wyższą Amandą Marlett z USA. Zwierz zakończyła starcie w pięćdziesiątej sekundzie efektownym mawashi geri jodan (kopnięciem okrężnym w głowę), które spowodowało mocny nokaut rywalki i zostało przez sędziów ocenione na ippon, czyli pełny punkt kończący walkę przed czasem.
losangeles2
W drugiej walce Zwierz zmierzyła się z Ilaną Granow, także z USA. Tym razem przeciwniczka posiadała większe umiejętności (brązowy pas) niż poprzednia rywalka. O bezapelacyjnym zwycięstwie znowu zdecydowało mistrzowskie mawashi geri jodan, które tym razem nie było nokautujące, ale Marta otrzymała za nie wazami (pół punktu), co przy braku punktów zdobytych przez przeciwniczkę, gwarantowało jej wygraną i drugi już w karierze tytuł Mistrzyni USA. Na słowa uznania zasługuje trener Marty Łukasz Borkowski, który to bardzo dobrze i skutecznie sekundował jej podczas tych mistrzostw.
losangeles6
Mniej szczęścia miał Łukasz Borkowski sekcja FDF Michalin (kat. seniorów do 80 kg), który
w pierwszej walce zmierzył się z Adelem Al-Tamimi z USA. W rundzie podstawowej Borkowski zdecydowanie prowadził, jednak w końcówce amerykański zawodnik przewrócił się sygnalizując niedozwolone uderzenie w krocze.
losangeles5
Tylko jeden sędzia sygnalizował faul. Sugestywne zachowanie rzekomo sfaulowanego zawodnika spowodowało jednak, że skład sędziowski wskazał remis i zdecydował o przesunięciu dogrywki o kilkanaście minut. Dogrywka ta miała ostatecznie zdecydować o wyniku walki. Po tej rundzie sędziowie wskazali na zawodnika gospodarzy. Sensei Sławomir Dubiel z Bielska-Białej wniósł protest, co do werdyktu tejże walki, ale nie został on przyjęty przez organizatora. Amerykanin nie mógł już kontynuować turnieju. Po zakończeniu walki schodząc z maty zasłabł, nieprzytomny trafił do szpitala i nie pojawił się na zawodach.